Venture School  Logo
About Us How to Enroll Letter from the Principal FAQ's Camp Counselors Student Resources Student Essays Registration Math Pacing Guides
Important Dates
Counseling Overview Announcements High School Diploma and College Admission Requirements Sample College Prep Schedule College Exploration, Planning and Application Resources Standardized Testing Information Course List College Campus Visits Scholarships and Financial Aid
Small Group Classes Instructional Guides and Course Codes Book Club
Teachers/Staff Contact Us / Directions Google Apps Login

Small Group Classes

Semester 2: 2016 - 2017 (Revised January 9, 2017)

 

Math Classes

 

Class

Grades

Instructor

Days

Time

Classroom

Math Lab

7 - 12

Ben Mendoza

Tuesday,

Wednesday & Thursday

9:00 – 10:30

1

Math Lab

7 - 12

Ben Mendoza

Monday, Tuesday,

Wednesday & Friday

1:00 – 1:30

1

Math Lab

7 – 12

Ben Mendoza

Friday

10:30 – 11:30

1

A1E1 / A1E2

9 – 12

Ben Mendoza

Drop-in During Math Lab

Drop-in During Math Lab

1

Algebra 1

9 – 12

Ben Mendoza

Monday

10:00 – 11:30

1

Algebra 1

9 – 12

Ben Mendoza

Thursday

12:00 – 1:30

1

Geometry

9 – 12

Ben Mendoza

Tuesday

10:30 – 12:00

1

Geometry

9 – 12

Ben Mendoza

Wednesday

1:30 – 3:00

1

Algebra 2

9 – 12

Ben Mendoza

Tuesday

1:30 – 3:00

1

Algebra 2

9 – 12

Ben Mendoza

Wednesday

10:30 – 12:00

1

Pre-Calculus

9 – 12

Ben Mendoza

Monday

1:30 – 3:00

1


English Classes

 

Class

Grades

Instructor

Days

Time

Classroom

ERWC

11 & 12

Melanie Harris

Monday

Thursday

1:00 – 3:00

9:00 – 11:00

Tech Room

Creative Writing

(Middle School)

6 – 8

Kerry Wells

Friday

10:15 – 11:15

Tech Room

Writing Lab

6 – 12

Melanie Harris

Friday

9:00 – 10:00 or as needed

Mrs. Harris Cubicle


Science Classes

 

Class

Grades

Instructor

Days

Time

Classroom

IPS / Life Science

Session

9 – 12

Maureen Allison

Monday

10:00 – 12:00

2

IPS / Life Science

Session

9 – 12

Maureen Allison

Tuesday

2:00 – 3:00

2

IPS / Life Science

Session

9 – 12

Maureen Allison

Monday

1:30 – 2:30

2

IPS / Life Science

Session

9 – 12

Maureen Allison

Thursday

10:00 – 11:30

2

CP Integrated Physical Science

9 – 12

Maureen Allison

Wednesday

1:30 – 2:30

2

CP Integrated (Lab) Physical Science

9 – 12

Maureen Allison

Wednesday

3:30 – 4:30

DVHS

Room 2109

Biology

9 – 12

Maureen Allison

Thursday

1:30 – 2:30

2

Biology Lab

9 – 12

Maureen Allison

Thursday

3:30 – 4:30

DVHS

Room 2111


Spanish Classes

 

Class

Grades

Instructor

Days

Time

Classroom

Spanish 1

Instruction

7 – 12

Lindsey Meinbress

Tuesday

8:30 – 10:30

2

Spanish

Lab

7 - 12

Lindsey Meinbress

Tuesday

10:30 – 11:30

2

Spanish 2 Instruction

7 – 12

Lindsey Meinbress

Wednesday

9:30 – 11:30

2

Spanish

Lab

7 - 12

Lindsey Meinbress

Wednesday

11:30 – 12:30

2

 

Art Classes

 

Class

Grades

Instructor

Days

Time

Classroom

Drawing & Painting

6 - 12

Davi Lucas

Tuesday

11:00 – 1:00

Art Room

Ceramics

6 – 12

Davi Lucas

Wednesday

10:30 – 12:30 &

1:00 – 3:00

Art Room

 

Other Classes

 

Class

Grades

Instructor

Days

Time

Classroom

Leadership Class

(By application)

7 – 12

Lindsey Meinbress

Tuesday

12:00 – 2:00

Art Room

Academic  Enrichment

9 - 12

Melanie Harris

Tuesday

9:00 – 10:30

Tech Room

Work Experience

11 – 12

Ed Olson

Monday

9:00 – 10:00

Tech Room

Psychology

9 – 12

Ed Olson

Monday

11:00 – 12:00

Tech Room

Middle School Tech Enrichment Class 

6 – 8

Rae  Anne Crandall

Wednesday

3:30 – 4:30

Tech Room

Self Defense Class 6-12 Jill Brown / Michaline Youngblood Wednesday (See Front Desk for Dates) 2:15 - 3:15 Tech Room